آیا سگ یا گربه شما کلسیم کافی دریافت می کند؟

آیا سگ یا گربه شما کلسیم کافی دریافت می کند ؟

Share this post

آیا سگ یا گربه شما کلسیم کافی دریافت می کند؟

رژیم های غذایی خانگی در بین بسیاری از دارندگان حیوانات خانگی محبوب است. اما زمانی که درحال تهیه منوی غذایی سگ یا گربه خود هستید، باید مطمئن شوید که او تمامی مواد غذایی مورد نیاز را به نسبت مناسب و کافی دریافت می کند. یکی از این مواد مغذی مهم کلســیم است.بدن حیوان خانگی شما به تنهایی نمی تواند نسبت مناسب کلسیم به فسفر را حفظ کند. بنابراین دانستن اینکه چرا کلسیم باید به رژیم غذایی خانگی اضافه شود و چگونگی آن امری حیاتی است.

 به اعتقاد اساتید تغذیه، کلسیم ماده معدنی بسیار مهمی است که جزو ارکان اصلی سازنده استخوان و غضروف است. دریافت کلســیم کافی ضامن سلامتی دندان و استخوان اســت. علاوه بر آن، کلســیم در انتقال هورمون ها، عمل کرد دستگاه عصبی، انقباض ماهیچه ها، هضم، توانایی های شــناختی و انعقاد خون نیز نقش دارد.

دکتر کیت وینگاردت می گوید : کلسیم حیاتی ترین ماده مغذی مورد نیاز است که باید در رژیم غذایی نگران تامین آن بود. او می افزاید اگر سگ یا گربه ی شما نهایتاً با مقادیر پایین کلسیم تغذیه شود باید آن را با بازجذب از ذخایر بدن خود جبران کند که منجر به مشکلات جدی دیگر می شود.

منبع : ماهنامه نسخه حیوانات

نســبت کلیدی کلسیم به فسفر :

به اعتقاد دکتر وینگاردت این که بگویم این سگ به خصوص به این اندازه کلسیم نیــاز دارد چالش برانگیز اســت. مقادیر غذای مصرفی ســگ یا گربه شــما باید نســبت مناسب کلســیم به فسفر را به ارمغان آورد. مواد غذایی اغلب بیشتر حاوی فسفر هســتند. چیزی که خیلی از افراد به آن توجــه نمی کنند این اســت که مرغ و گوشتی که به حیوان های خانگی خود می دهیم حاوی مقادیر بالایی از فســفر هســتند بنابراین در بســیاری از موارد، کلســیم به منظور دسترسی به نسبت مناسب و ایده آل باید اضافه گردد.

منبع : ماهنامه نسخه حیواناتچگونه باید کلسیم را اضافه کرد؟

مثل همیشه قبل از تغییر رژیم حیوان خانگی خود و یا دادن مکمل کلسیم، ( یا هر ماده غذایی دیگر ) با یک دام پزشــک درباره ی نیازهای فردی سگ یا گربه ی خود صحبت کنید. این نیازها براســاس سن، اندازه و مشکلات سلامتی متفاوت هستند.

اگر سگ شــما تحت رژیم خانگی غذای خام قرار دارد، باید کلسیم با منشا استخوان به عنــوان یک مکمــل در جیــره حضور  داشــته باشــد. معمولاً 5 تا 8 درصد رژیم خام باید اســتخوان باشد تا مقادیر لازمه را فراهم کند.

اگر دستگاه چرخ گوشت دارید، استخوان های دنده را چرخ کنید. بخاطر داشته باشید که فقط به او استخوان خام دهید ، ( نه پخته ) و از منابع پروتئینی متنوع استفاده کنید تا حیوان شما همیشه یک نوع گوشت نخورد.

 شــما می توانید به استخوان ها پودر پوسته تخم مرغ اضافه کنید. پوسته تخم مرغ منابع کلسیم مبتنی بر غذاست و فسفر ندارد.

اگر شما برای حیوان خانگی خود جیره خانگی بدون استخوان آماده می کنید باید از مکمل کلسیم استفاده کنید. میزان استفاده از آن 1000 – 1200 میلی گرم به ازای هر پوند غذای خانگی تهیه شده است.

 از ماســت به عنوان مکمل برای سگ یا گربه ی خود استفاده نکنید. اگرچه ماست برای حیوان خانگی شما مفید است و برای او فراهم کننده ی پروبیوتیک های طبیعی اســت، اما نباید به عنوان منبع اصلی کلسیم مورد استفاده قرار گیرد.

مکمل زیادی ندهید !

همان طور که کمبود کلسیم مشکل زاست، زیــاد بودن آن نیز مضر اســت و این دلیل دیگری است که نیاز به مراجعه به دامپزشک را بــرای تعیین میزان مــورد نیاز حیوانتان توجیه می کند. در سگ ها کلسیم اضافی باعث بدشکلی های اســتخوان های مختلف و شکستگی مفاصــل خصوصاً در توله ســگ های نژاد بزرگ می شــود. کلسیم اضافی در گربه ها باعث رشــد ضعیف، افزایــش تراکم مواد معدنی در اســتخوان ها و نیاز بیش تر به منیزیم می شود.

اگر شما سگ یا گربه ی خود را با غذای بسته بندی شده یا خام منجمد با کیفیت بــالا تغذیه می کنید نیــازی به اضافه کردن کلســیم اضافه به رژیم غذایی او ندارید. در واقع مقادیر زیاد نیز مشــکل زا هســتند. اما اگر غذای بهترین دوست خود را خانگی تهیه می کنید، باید مطمئن شوید که او این ماده مغذی را به میزان کافی دریافت می کند.

چگونه پودر پوست تخم مرغ درست کنیم ؟

تهیه پودر پوست تخم مرغ آسان است. طبق گفته ی ریک وودفورد که به عنوان استاد غذای سگ نیز شناخته می شود، تنها دو قاشق غذاخوری از این پودر برای تنظیم فسفر در اکثر جیره های غذایی لازم است.

در دســتورالعمل تهیه این پودر 12 قاشــق چای خوری که هر کدام 1800میلی گرم کلسیم دارد به دست می آید .

پودر پوست تخم مرغ  ،

مواد تشکیل دهند ه :

12 عدد پوسته تخم مرغ تمیز و خشک .

منبع : ماهنامه نسخه حیوانات

طرز تهیه :

پوسته ها را بعد از تمیز و خشک کردن درون ظرف دربسته نگه دارید.

ابتدا آنها را در دمای 300 درجه فارنهایت گرم کنید .

سپس آنها را به طور مساوی روی سینی پخت پخش کرده و برای 5 تا 7 دقیقه بپزید. پوسته ها هنوز اکثراً سفید یا قهوه ای هستند. اما ممکن است رنگ مختصری داشته باشــد که طبیعی است. پختن آنها بیــش از این مقدار بوی نامطبوعی تولید می کند. اجازه دهید پوسته ها خنک شــوند سپس آنها را در مخلوط کن یا قهوه آســیاب کن تمیز به مدت یک دقیقه یا تازمانیکه پودر یکنواخت بــدون لبه های تیز تشکیل شــود، آسیاب کنید.

می توانید این پــودر را تا دوماه در ظرف دربسته در دمای اتاق نگهداری کنید.

منبع : ماهنامه نسخه حیوانات

منبع : ماهنامه نسخه حیوانات

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *