انتخاب بندهای مناسب برای سگ ها

انتخاب بندهای مناسب برای سگ ها

Share this post

انتخاب بندهای مناسب برای سگ ها

بند یا لیش سگ ( Leashes ) در زبان انگلیسی مترادف های دیگری چــون Lead–Lead line دارد. وســیله ای است طناب مانند که به قلادۀ کمری و یا به صورت مستقیم به دور گردن سگ برای کنترل در زمان راه رفتن متصل می شوند.

 چگونه برای استفاده روزمره و یا آموزش، بهترین بند را برای سگ خود انتخاب کنیم؟

بندهای ســگ انواع گوناگونی دارد که شــما برای انتخاب بهترین گزینه، ابتــدا باید دربارۀ نوع و کارایی هر بند اطلاع داشته باشید، در این صورت است که می توانید مطمئن شوید انتخاب شما بهترین انتخاب است. فقــط برای پیــاده روی و ورزش روزانــه می توان از انواع بندها اســتفاده نمود، اما اگر سگ شما دارای رفتار خاصی اســت و یا شــما در حــال تمرین دادن ســگ برای آموزش یــک مهارت متفاوت هســتید، بــرای رســیدن ســریع تر و بهتــر به آنچــه که می خواهیــد؛ نیاز به بندی متناســب با آمــوزش دارید.

 بندها دارای طول و عرض مختلف و مدل های گوناگونی هستند که شما باید با درنظر گرفتن نژاد ، جثه ، سن ، خلق و خوی سگ و همچنین نسبت به استفاده های مختلف چه در زندگی روزمره و چه در طی آموزش آنها را مورد انتخاب قرار دهید.

اما در اصل استفاده از همۀ بند های سگ دارای یک هدف اصلی اســت که آن کنترل و حفظ امنیت می باشد چه در ملاء عام برای جلوگیری از آسیب دیدن و چه برای تحت کنترل قرار دادن سگی که کاملاً رفتار اجتماعی ندارد و یا به عنوان وسیله ای کمک آموزشی برای مدیریت کردن رفتار سگ در طی آموزش.

چرا سگ های ما به بند نیاز دارند؟ کارایی آن چیست؟

اول از همــه چــون در بســیاری از نقاط جهان ایــن یک قانــون لازم الاجرا اســت که صاحب باید ســگ را بــا بند در زمــان ورود به اماکــن عموعی تحت کنترل داشــته باشــد و این قانون به دلیل حفظ ایمنی افراد بــرای جلوگیری از بروز ســوانح اســت. وجود بند باعث می شــود که صاحب در صورتی که ســگ رفتــاری تهاجمــی از خود نشــان داد حیوان را در کنترل خود داشــته باشــد.

اما استفاده از بند مزایای بسیار دیگری نیز دارد که عبارتند از:

  1. یک روش ساده و موثر برای کنترل سگ در طول جلسات تمرین.
  2. جلوگیری از تعقیب و ایجاد ترس برای حیوانات، کودکان و افرادی که نسبت به سگ ترس دارند.
  3. جلوگیری از دفع سگ در مکان های نامناسب و ممنوع.
  4. جلوگیری از ورود سگ به خیابان و تصادف با وسایل نقلیه.
  5. وسیله ای برای بستن سگ و دور شدن از آن برای مدت کوتاهی.
  6. جلوگیری از ورود سگ به مکان های ممنوعه.

بند برای یک توله ابزاری بسیار ضروری به منظور امن نگه داشتن آن در طی روز و در طی آموزش محسوب می شود و استفاده از آن یک ابزار مناسب برای کنترل و مدیریت سگ در طول زندگیش است.انتخاب بند مناسب برای سگ ها

چه بندی برای ســگ شما مناسب است؟ چگونه آن را انتخاب کنید؟

قبل از انتخاب یک بند، ابتدا باید دو سوال را از خود بپرسید :

  1. برای چه هدفی بند را خریداری می کنید؟
  2. مناسب ترین طول، عرض و قلابی که به قلادۀ سگ متصل می شود چیست؟

وارد هر پت شــاپی که شوید، انواع مختلفی از بندها برای انتخــاب وجود دارند که این می تواند باعث ســردرگمی شــما گردد برای جلوگیری از ایجاد چنین حالتی بهتر اســت در ابتــدا با انواع مختلف آنها و کارایی هرکدام آشنا شوید تا بتوانید به واســطۀ آن بهترین انتخاب را داشــته باشید.

 بــدون در نظــر گرفتــن جنــس، طــول ، عــرض و رنــگ؛ بنــد ســگ را مــی تــوان به 10 نــوع اصلــی تقســیم نمــود که به شــرح زیر می باشد.

انواع بندهای سگ:

1.بند استاندارد ( Standard leash ) :

این نوع رایج ترین بند سگ می باشد که برای پیــاده روی روزمره و آموزش های پایه مورد استفاده قرار می گیرد. آنها معمولاً از پارچه نایلونی، طناب نایلونی و یا چرم ســاخته می شوند البته از پارچه پنبه ای و لاستیک نیز ساخته می شوند که دوام کمتری دارند بنابراین کمتر هم مورد استفاده قرار می گیرند. نایلون و چرم هر دو به اندازۀ کافی مستحکم هستند تا بتوانند یک سگ بالغ را مهار کنند و همچنین آنقدر ســبک هستند که بتوان برای توله ها مورد استفاده قرارشان داد.

 بندهای استاندارد بین 1 متر تا 2/5 طول دارند اما 2 متر شایع ترین اندازه برای این بند است. این مقدار طول این اجازه را می دهد که ســگ آزادانه در محیط حرکت داشته باشد در حالی که بند به اندازه ای هم کوتاه است که صاحب بتواند به راحتی در زمان لزوم حیوان را تحت کنترل داشته باشد. اما به طور اختصاصی بند استاندارد مناسب توله ها  باید دارای عرض 1 تا 2/5 سانتیمتر و طولی برابر با 1 تا 2 متر داشته باشد و از جنس پارچه نایلونی با بادوام باشد.

انتخاب بندهای مناسب برای سگ ها2.بند زنجیری ( Chain leash ) :

این نوع بند می تواند جایگزین بند استاندارد باشد. زنجیر این بندها دارای ضخامت و طول متفاوتی هستند بنابراین برای تمام نژادها قابل استفاده می باشند وا گر تصمیم به انتخاب بند زنجیری را دارید بهتراست بندی را انتخاب کنید که دارای دستگیره چرمی، پلاستیکی و یا پارچه نایلونی باشد تا در زمان کشیده شدن و یا جمع کردن زنجیر به دور دست، آسیبی نبینید و جنس زنجیر غیرقابل زنگ زدگی باشد (استیل، تیتانیوم و…). توجه داشته باشید که بند زنجیری مناسب برای نژادهای بزرگ جثه است که حلقه های زنجیر آن جوش خورده باشند تا در اثر کشیده شدن بین زنجیرها فاصله ایجاد نشده و ازهم جدا نگردند.

 این نوع بند برای سگ هایی که عادت به جویدن و نابود کردن بند دارند مناسب می باشد. البته این بند برای صاحبان توصیه نمی شود زیرا کلاً از بند استاندارد سنگین تر بوده و در زمان جمع کردن آن می تواند به دستانتان صدمه بزند و همچنین اگر سگی به صورت مداوم عادت به جویدن بند پیدا کرده باشد زنجیر می تواند به دهان و دندان های حیوان آسیب وارد سازد و احتمال گیر کردن مو و پوست سگ بین حلقه های زنجیر زیاد می باشد.

انتخاب بندهای مناسب برای سگ ها3.بند متری( Retractable leash ) :

بند متری به شما این اجازه را می دهد که طول بند را برای حرکت آزادانۀ سگ تغییر دهید. عمل کرد آنها مانند مترهای مهندسی است و طناب یا بند نایلونی ظریفی داخل دستگیره ای با سایز و شکل های مختلف از جنس پلاستیک فشرده قرار دارد که از 1 متر الی 9 متر یا بیشتر طول دارند با یک مکانیسم قفل برروی آن که می توانید از حرکت آزادانۀ سگ جلوگیری به عمل آورید و یا با آزاد کردن قفل ، بند را به صورت خودکار جمع کنید. توجه داشته باشید که استفاده از این نوع بند فقط مخصوص سگ هایی است که آموزش هم قدم و منتظر ماندن را کاملاً آموخته باشند و بدانند که نباید بند را بکشند و یا جلوتر از صاحب حرکت کنند و تنها زمانی که به آنها اجازۀ رفتن داده شود از فرد فاصله بگیرند. بهترین نوع بند متری آنهایی هستند که به جای طناب باریک، دارای بند باریک هستند ، چون طناب می تواند در اثر کشیدگی سریع بر روی پوست باعث بریدگی و سوختگی شدید دست و پای صاحب و سگ گردد.

انتخاب بندهای مناسب برای سگ ها4.بند قابل تنظیم( Adjustable leash ) :

این بند مانند بند استاندارد است با این تفاوت که در دو سر بند قلاب دارد و بر روی بند حلقه های فلزی یا پل های پلاستیکی برای کوتاه کردن بند وجود دارد که یک سر قلاب به قلادۀ سگ وصل می شود و قلاب سر دیگر به حلقه ها روی بند اتصال پیدا می کند. جنس این بند از چرم یا پارچه نایلونی است و طول آن در صورت اتصال به حلقه های کوتاه کننده  به 1 یا 2 متر می رسد.این بند برای آموزش هم قدم مناسب است و چون بند حالتی دولا پیدا می کند صاحب می تواند در زمان پیاده روی بند را دور کمر یا روی سرشانه خود قرار دهد تا در زمان حرکت فشار کمتری به بدن وارد شود.

انتخاب بندهای مناسب برای سگ ها5.بند گروهی ( Multiple leash ) :

از این بند برای تحت کنترل داشتن هم زمان دو یا چند سگ استفاده می شود که از یک بند استاندارد به همراه دو بند کوتاه تشــکیل شده است. دو بنده کوتاه توسط حلقۀ گردی به هم متصل می شــود و در دو سر دیگر، قلابی برای وصل شدن به قلادۀ سگ ها وجود دارد و قلاب قلادۀ استاندارد به حلقۀ گرد بین دو بند کوتاه متصل می شود. جنس این بند از چرم ، بند نایلونی یا طناب بافته شده است و البته مدل متری ایــن قلاده نیز وجود دارد و یا می توان به دو بنــد کوتاه انواع مختلفی از بند هــای توضیح داده را نصب نمود. توجه داشته باشید زمانی می توانید برای پیاده روی از این بند برای کنترل سگ ها استفاده کنید که آنها کاملاً آموزش هم قدم و اجتماعی شــدن را فراگرفته باشند.

انتخاب بندهای مناسب برای سگ ها

 6.بند کمری مهار کننده ( Restricting harness leash ) :

این بند کاملاً مانند بند استاندارد است با این تفاوت که با تغییر جثۀ سگ بند بلندتر می شود چون باید به صورت کامل دور بدن سگ قرار گیرد. کنار قلاب این بند گیره ای وجود دارد. قلاب به قلادۀ گردنی متصل می شود و بند دور بدن ســگ چرخیده و از این گیره عبور می کند تا بند تبدیل به قلادۀ کمری شود. جنس آن از چرم یا پارچۀ نایلونی اســت. استفاده از این بند برای سگ هایی که در زمان حرکت بند را می کشند بسیار مناسب تر است تا استفاده از بند استاندارد، چون اجازه نمی دهد فشار زیادی بر گردن سگ در زمان کشیدن بند وارد شود و مانند قلادۀ کمری فشار را بر کل بدن حیوان پخش می کند.

انتخاب بندهای مناسب برای سگ ها

7.بند فنر فلزی ( Spring hook leash ) :

این بند از دو قسمت تشکیل شده ، یک قســمت بند که می تواند خیلی کوتاه، متوسط یا بلند باشــد و از جنس چرم یا طناب بافته شــدۀ نایلونی اســت و قسمت دیگر قلابی همراه با فنر فشرده از جنس اســتیل که سر قلاب به قلادۀ سگ متصل می شود. استفاده از این بند برای ســگ های بزرگ جثه و نیرومند توصیه می شود. زمانی که سگ بند را بکشــد فنر جمع شده و اجازه نمی دهد نیروی وارد شده بر بند به دست و یا کمر فرد انتقال پیدا کند و همین امر سبب می شود صاحب بتواند کنترل بیشتر و بهتری بر روی رفتار سگ داشته باشد.

انتخاب بندهای مناسب برای سگ ها8.بند نوری ( LED light leash ) :

 این بند از جنس نایلون ضخیم بوده و مانند قلاده های نوری درون آن ( دو طرف بند ) دارای یک مجموعه از لامپ های ظریف LED است که در شب از فاصله 2  کیلومتری قابل دید می باشد و دارای یک کلید کنترل اســت که معمولاً نور را به سه حالت مختلف نمایش می دهد تا در شب دید بهتری داشته باشد. این بند نرم، سبک و محکم بوده و در برابر آب مقاوم می باشد و مناسب افرادی است که شب هنگام با سگ خود به پیاده روی می روند.

انتخاب بندهای مناسب برای سگ ها

9.بند شرطی سازی ( Martingale leash ) :

این بند مانند قلاده های شــرطی است که قبلاً توضیح داده شــد و جنس آن از چرم، پارچه و یا طناب نایلونی است و در صورتی که سگ بند را بکشد قلاده تنگ می شود و این تنگ شدن به صورت کامل نمی باشد و دارای محدودیت است تنها تفاوت بند شرطی سازی با قلادۀ شرطی سازی در این است که بند و قلاده به یکدیگر متصل بوده و قابل جداسازی نمی باشد و همان طور که استفاده از قلاده های شرطی سازی برای صاحبان توصیه نمی شد استفاده از این نوع بند ها نیر توصیه نمی شود.

انتخاب بندهای مناسب برای سگ ها

10.بند تنگ شونده ( Slip leash ) :

شکل این بند مانند قلادۀ تنگ شونده است و از جنس چرم، پارچه یا طناب نایلونی اســت و بند همراه قلاده بوده و از آن جدا نمی شود. این بند در اثر کشیده شدن بدون محدودیت به دور گردن سگ جمع می شود. اما کارایش متفاوت از قلاده های تنگ شونده است. این بند فقط مخصوص سگ هایی است که کاملاً تحت فرمان و آموزش دیده ، می باشند مانند سگ های ردیاب، گارد و یا در مسابقات چابکی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد کنترل کنندۀ سگ، باید سریع بند حیوان را باز کرده تا فعالیتش را آغاز ســازد. استفاده از این بند اصلاً برای صاحبان توصیه نمی شود.

انتخاب بندهای مناسب برای سگ ها

سارا رنجبر/ مربی تربیت سگ

منبع: ماهنامه نسخه حیوانات

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *