مراقبت از گوش در سگ ها

مراقبت-از-گوش-در-سگ-

Share this post

مراقبت از گوش در سگ ها

هرچند که گوش های سگ ها نیازمند مانیتورینگ منظم برای تمام طول عمر است اما اندکی نگه داری و مراقبت عموماً برای حفظ سلامت و تمیزی آنها کفایت می کند.

آناتومی گوش سگ به دلیل ســاختار پیچیده و خمیده گوش، مخفی شــدن و رشد انگل ها، باکتری ها و مخمرها در آنها آسان است و این هم چنین بدان معناست کــه هــر جســم خارجی باقی مانده در کانال گوش باید راه دشواری را برای خروج طی کند. عفونت ها معمــولاً به دلیل اجسام خارجی به دام افتاده در کانال گوش رخ می دهند. سگ های دارای آلرژی و نژادهایی مانند کاکر اسپانیل، باست هوند و پودل به این نوع عفونت ها بسیار حساسند.

مراقبت از گوش در سگ ها

مراقبت های روتین :

مراقبت و نگه داری منظم باید شــامل چک کردن گوش باشد. این امر به خصوص برای سگ هایی که گوش آنها مقدار زیادی واکس تولید می کنند یا مقدار زیادی مو در گوش خود دارند ضروری است. اگر داخل گوش های ســگ  شــما کثیف به نظر می رسد آنها را با یک گلوله پنبه آغشــته شده به روغن های معدنی، پراکســید هیدروژن یا محلول های آماده ی مخصوص پاک کــردن گوش کــه در کلینیک ها موجود هســتند و به این منظور فرموله شده اند، پاک کنید. از آنجایی که پوست داخلی گوش حساس است به دکتر دامپزشــک حیوان خود اجازه دهید که نحوه صحیح پاک کردن گوش های سگ را به شما نشان دهد.

گوش های سگ خود را به طور مرتب ( روزانه ) یا به میزانی عمیق که باعث آســیب آن می شود پاک نکنید و مراقب باشید که هرگز چیزی را وارد کانال گوش نکنید. اگر گوش ســگ شما دارای مقدار موی خارج شده از کانال گوش است برای جلوگیری از تشکیل توده ها و ضایعات هر چند هفته یک بار موها را خارج کنید.

مراقبت از گوش در سگ هاتمیز ماندن گوش ها:

اگر مراقب نباشید، حمام کردن مکرر و شنا کردن می تواند منجــر به تخریش و عفونت گوش ها شود. برای جلوگیری از این امر قبل از حمــام یک توده پنبه را در داخــل گوش قرار دهید و مطمئن شــوید که بعد از ورزش هــای آبی و حمام تا حد امکان به میزانی که به آنها آسیب وارد نشود گوش ها را خشک کرده اید.

اگر سگ شما مستعد ابتلا به عفونت های گوش است بهتر است که مقدار کمی محلول خشک کننده گوش مخصوص سگ ها در داخل کانال گوش استفاده کنید تا به تبخیر آب به دام افتاده در داخل گوش ها کمک کند. این محلول های شــوینده گوش عموماً دارای عصاره گیاه تارون کوهی ( witch hozel ) هستند و در کلینیک ها موجود می باشند.

مراقبت از گوش در سگ ها

علائم خطر :

ضروری اســت در صورت مشاهده هریک از علائم زیر در گوش سگ با دکتر دامپزشک تماس گرفته شود :

  • خروج ترشحات از گوش
  • بوی بد
  • قرمزی
  • تورم  پوسته پوسته شدن پوست
  • از دست رفتن موها

لطفاً توجه داشــته باشید که وجود واکس قهوه ای یا سیاه و واکس تیره شــبیه رنگ قهوه از نشانه های کلاسیک وجود جرب های گوش می باشــند. تنها دکتر دامپزشک می تواند  بعد  وجود جرب ها را به طور قطع تشخیص دهد بنابراین حتماً از دیدن چنین علائمی در کم ترین زمان ممکن سگ خود را برای معاینه نزد دکتر دامپزشک ببرید.

مراقبت از گوش در سگ ها

 

دکتر پیام مرکب ساز

منبع : ماهنامه نسخه حیوانات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *