تعطیلات و حیوانات خانگی

با توجه به نزدیک شدن به تعطیلات سال نو و موارد پیش روی صاحبان حیوانات خانگی بر آن شدیم تا در این مقاله پاره­ای از مهمترین تجربیات در اختیار خوانندگان عزیز قرار گیرد.نوروز فرصتی است که همراه با بیداری طبیعت، بسیاری از مردم نیز هوایی تازه کنند و به مسافرت بروند و دراین میان بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی تصمیم به همراه بردن حیوانات می­گیرند تا در کنار خودشان، حیوانات آنها نیز از این فرصت لذت ببرند.پیش از سفر باید به مسائلی دقت شود که عدم رعایت آنها می­تواند مخاطراتی را به همراه داشته باشد و یا در طول سفر باعث ایجاد مزاحمت گردد.

یکی ازمسائلی که باید مورد توجه قرار گیرد وضعیت درمان­های ضدانگلی و واکسیناسیون می­باشد. با توجه به تعطیلی تعداد زیادی از مراکز درمانی دامپزشکی و یا در سفر بودن بهتر است چنانچه طبق برنامه، تاریخ این انجام هر یک از این موارد در ایام تعطیلات می­باشد، با دکتر دامپزشک مشورت نمایید تا برنامه را به نحو مطلوبی تغییر یا توصیه ه­ای لازم را گوشزد نماید.

چنانچه قصد پروازهای هوایی و یا مسافرت به خارج از کشور را دارید حداقل از چند ماه قبل اطلاعات لازم را از طریق سایت سفارتخانه­ ها، فرودگاه و یا دکتر دامپزشک معالج کسب نمایید. چرا که در پروازهای داخلی و همچنین مسافرت­ های خارجی قوانینی در خصوص حمل حیوانات وجود دارد که عدم آگاهی از آنها می­تواند شما را به دردسر اندازد.

اگر قصد همراه بردن حیوان خود را ندارید و می­خواهید آن را در منزل بگذارید، یادتان باشید که حتماً شخص مورد اطمینان و آشنا به امور نگهداری از حیوان، که حیوان خانگی شما با او احساس راحتی می­کند را نیز انتخاب نمایید تا در این فاصله در طی روز به او به طور مرتب سرکشی نماید.

حتما توصیه می­شود شناسنامه­ ی بهداشتی و آدرس و شماره­ ی تماس مراکز اورژانس دامپزشکی که در ایام تعطیلات نوروزی حضور دارند را به فرد مورد نظر بدهید. از مراکز فعال در ایام تعطیلات را می­توانید از طریق شبکه­ ی دامپزشکی هر شهر مطلع بشوید. چنانچه شخص مورد اطمینانی را برای نگهداری و سرکشی به حیوان خانگی خود نیافتند، می­توانید با مشورت دکتر دامپزشک اطلاعات مربوط به مراکز نگهدرای حیوانات (پانسیون) که بهداشتی و مورد اطمینان باشند را به دست آورید.

تعطیلات و حیوانات خانگی2

یادتان باشد به هیچ وجه حیوانات خود را برای حتی چند روز به تنهایی در خانه رها نکنید چراکه می­تواند مخاطراتی را به همراه داشته باشد، چنانچه قصد دارید حیوان را با خود به سفر ببرید حتماً از قبل وسیله­ ی نقلیه را مشخص و چنانچه این وسیله عمومی است پیش از تهیه­ ی بلیط حتما از شرکت مورد نظر اطلاعات کافی در خصوص حمل حیوان به دست آورید.

تعدادی از شرکت­های حمل و نقل اجازه­ ی ورود حیوانات به کابین مسافرین را نمی­دهند و یا حتی حمل حیوانات را ممنوع کرده­ اند و یا اینکه فاقد شرایط استاندارد حمل می­باشند. عدم توجه به این مورد موجبات بر هم خوردن سفر را برای شما ایجاد می­نماید.

اگر قصد مسافرت با وسیله ­ی نقلیه ­ی شخصی را دارید یادتان باشد با توجه به قوانین کشور که براساس رعایت حفظ امنیت حیوان و سرنشینان می­باشد، حیوان خانگی شما حتماً باید در جعبه ­ی استاندارد مخصوص حمل حیوانات قرار گیرد.

این جعبه­ های حمل را می­توانید از فروشگاه­ های ملزومات حیوانات خانگی در طرح­ ها و اندازه­ های مختلف بیابید. بهتر است این جعبه از چند هفته قبل از سفر تهیه شود و با قرار دادن آن در قسمتی از خانه و قرار دادن اسباب بازی­ های حیوان و خوراکی­ های لذیذ، حیوان را به ورود به آن ترغیب نمود تا اضطراب و استرس حیوان کاسته شود و قرارگیری در این جعبه برایش امری عادی شود. درخصوص همراه داشتن قلاده،ظرف مخصوص غذا و تهیه­ ی غذای حیوان نیز مطابق مورد قبل باید این موارد پیش ­بینی گردد. چرا که در ایام تعطیلات گاهی حتی در یافتن غذای حیوان نیز دچار مشکل خواهید شد.

نکات بسیار مهم

به هیچ وجه در طول سفر حیوان خود را بدون قلاده و محافظت ­های لازم رها نکنید چرا که بارها و بارها شاهد از دست رفتن حیوانات کاملاً مطیع بوده که به دلیل جابجایی و یا سایر عوامل دچار حوادثی از جمله تصادفات جاده ­ای و یا گم شدن شده­ اند.

اقامت در مقصد

چنانچه قصد اقامت در منزل اقوام و یا دوستان را دارید لازم است پیش از سفر در مورد همراه بردن حیوان خانگی­تان با آنها صحبت نمایید. در بسیاری از موارد مشاهده شده که به علت عدم اطلاع میزبان، باعث ایجاد حتی اختلاف شدید و بر هم خوردن سفر شده است. یادتان باشد حیوان شما ممکن است از قوانین حکم فرما در خانه­ ی شما، در مقصد پیروی نکند و به عنوان مثال دریافتن محل دفع ادرار و مدفوع دچار مشکل شود و …، بنابراین ضروری است حتماً تمام این موارد را از قبل مورد ارزیابی قرار دهید.

اقامت در هتل

بر طبق قونین کشور ما همراه داشتن حیوانات در هتل­ها و مسافرخانه­ ها و سایر اماکن اقامتی عمومی ممنوع می­باشد و در نظر گرفتن این نکته حائز اهمیت است، اما این قانون در سایر کشورها بسته به هتل­ها متفاوت می باشد. برخی هتل­ها دارای اتاق­های مخصوص می­باشند که شما به همراه حیوان خانگی­تان می­توانید در آنجا اقامت نمایید. بنابراین پیش از رزرو هتل با آنجا تماس گرفته و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

تعطیلات و حیوانات خانگی1

و در پایان:

یادتان باشد در سفر حتماً افشانه­ های از بین برنده­ ی بوی حیوان همراهتان باشد تا برای سایرین مشکل ایجاد نشود. چنانچه به مناطق گرم و مرطوب سفر می­کنید دقت نمایید که مطلقا از رها کردن حیوان در محیط­ های بسته (اتومبیل، سوئیت و..) خودداری نمایید چرا که می­تواند باعث گرمازدگی و حتی از بین رفتن حیوان شود.

بهتر است پیش از سفر با توجه به خصوصیات جغرافیایی، مواردی مانند افشانه­ ها یا قلاده­ های ضد کک و کنه، جعبه­ ی کمک­ های اولیه همراهتان باشد.

برای لذت بردن از سفر و تجربه همراهی حیوانات خانگی ضمن رعایت تمامی موارد فوق، به هیچ وجه حیوان خود را در محیط­ های نا آشنا و بدون محافظت رها نکنید چرا که بارها و بارها مواردی مانند از دست رفتن حیوانات در اثر گزش مار و عقرب، تصادفات جاده ­ای، مسمومیت و آسیب توسط حیوانات ولگرد و وحشی مشاهده شده است.

پس از رسیدن به مقصد با مراجعه به اداره­ ها و شبکه­ های دامپزشکی هر شهر و استان شماره تماس مراکز اورژانس دامپزشکی فعال در تعطیلات را تهیه نمایید.

 

  • منبع : ماهنامه نسخه حیوانات
برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *