مجلس به موضوع واگذاری اراضی حاشیه آزادراه تهران – شمال به بنیاد مستضعفان ورود می کند

چند روز قبل رییس بنیاد مستضعفان گفت: قرار بر این است که دولت حدود ۳۵ میلیون متر مربع از اراضی مجاور آزادراه تهران- شمال را به بنیاد واگذار کند. اگر کسی بخواهد از این اراضی استفاده کند، بنیاد باید اجازه بهره برداری را بدهد.

محمد سعیدی کیا در گفت‌وگو با ایلنا اظهار داشت: واگذاری بخشی از اراضی کنار آزادراه تهران- شمال مصوبه دولت است. دو بحث در مورد واگذاری اراضی کنار آزاد راه تهران- شمال به بنیاد مستضعفان وجود دارد اول اینکه اگر کسی بخواهد از این اراضی استفاده کند، بنیاد باید اجازه بهره برداری را بدهد و دوم اینکه از آنجایی که سرمایه گذاری در این مسیر با درآمد حاصل از عوارض برنمی‌گردد، قرار بر این شده که دولت حدود ۳۵ میلیون متر مربع از این اراضی را به بنیاد واگذار کند.

البته بعدها در خصوص واگذاری بخشی از این اراضی به بنیاد ایراد گرفتند که این مناطق جزو مناطق حفاظت شده است و پس از مذاکراتی که با وزارت جهاد کشاورزی داشتیم این موضوع حل و در تفاهم کامل نسبت به جابه‌جایی اراضی واگذار شده به بنیاد اقدام کرده‌ایم.

آزادراه تهران – شمال
اراضی حاشیه آزادراه تهران – شمال

مجلس به مسئله بهره برداری از اراضی آزادراه تهران – شمال ورود می کند

عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس، گفت: تجاوز به جنگل های هیرکانی به بهانه ساخت آزاد راه خلاف قانون برنامه ششم است.

جبار کوچکی نژاد در گفت و گو با خانه ملت، در خصوص واگذاری جنگل های هیرکانی از سوی دولت به پیمانکاران ساخت آزاد راه تهران به شمال، گفت: برای ساخت و ساز جاده ای در هر شرایطی دولت حق تجاوز به حریم محیط زیست و منابع طبیعی را ندارد. درخت های هیرکانی یکی از منابع طبیعی مهم کشور است. ضمن اینکه در قانون برنامه ششم طرح تنفس جنگل ها به تصویب رسیده است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: هر گونه برداشت چوب از جنگل و قطع درختان به هر دلیلی تخلف محسوب شده و قطع درخت به دلیلی چون ساخت آزاد راه، ویلاسازی و یا هر ساخت و ساز دیگری خلاف قانون برنامه ششم است. بنابراین در صورت نیاز مجلس به بحث قطع درختان هیرکانی در آزاد راه تهران به شمال ورود می کند.

کوچکی نژاد با بیان اینکه دولت به هیچ عنوان حق پرداخت طلب خود به پیمانکاران از محل محیط زیست را ندارد، تصریح کرد: نمی توان برای اینکه هزینه های ساخت آزاد راه را تامین کرد، محیط زیست را مورد تجاوز و تخریب قرار داد، بنابراین مجلس به این مسئله ورود کرده و قطعا دستگاه قضایی باید با متخلفان این بحث به طور جدی برخورد کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *