نقش تغذیه در درمان سنگ های ادراری سگ ها و گربه ها

اورولیت واژه علمی است که به وجود سنگ در دستگاه ادراری اشاره دارد. سنگ های ادراری در سگ ها و گربه ها یکی از مهم ترین بیماری های مرتبط با تغذیه می باشد. این سنگ ها اغلب در دستگاه ادراری تحتانی به ویژه مثانه تشکیل می شوند. استروویت و اگزالات کلسیم از جمله متداول ترین سنگ ها می-باشند که تقریبا تمامی سنگ های کلیه و دستگاه ادراری فوقانی را اگزالات کلسیم تشکیل می دهد. این بیماری یک مشکل عود کننده است و به همین دلیل نقش تغذیه در درمان و مدیریت آن بسیار چشمگیر می باشد.

استروویت در ادرار قلیایی و در سگ ها در اکثر موارد متعاقب عفونت های ادراری تشکیل می-شود. این سنگ از سه جزء آمونیوم، منیزیم و فسفات تشکل شده که افزایش دفع ادراری این سه مولکول، میزان تقابل آنها و تشکیل کریستال و نهایتا سنگ را ممکن می سازد. اگزالات کلسیم جهت تشکیل به ادرار اسیدی نیاز داشته و از دو مولکول اگزالات و کلسیم تشکیل شده است.
تغذیه از طرق مختلفی می تواند این مشکل را محدود و از بروز آن پیشگیری نماید:

سنگ های استروویت

یکی از راههای پیشگیری و کنترل این سنگ ها افزایش مصرف آب حیوان می باشد که از روش های مختلفی مانند استفاده از رژیم های تربالانس شده که حاوی 80-70 % آب می باشد، افزایش دسترسی حیوان به آب و همچنین افزایش سدیم غذا می توان به این هدف دست یافت. مطالعات نشان داده که مقادیر نسبتا بالای سدیم در حیوانات سالم در طولانی مدت مشکل زا نخواهد بود (حیوانات خانگی مستعد فشار خون و مشکلات عروق کرونر قلب نمی باشند).

سنگهای استروویت

اسیدی کردن محیط ادرار با استفاده از اسیدی کننده ها که محیط نامناسبی را برای سنگ های استروویت فراهم نموده و خاصیت آنتی میکروبیال دارد به همراه تنظیم مینرال های مشارکت کننده در تشکیل این سنگ و کاهش میزان منیزیم غذا از جمله تدابیر دیگری است که می توان در رژیم غذایی اعمال نمود و با این تمهیدات سنگ های استروویت را که به PH و میزان اشباع ادرار از مینرال های تشکیل دهنده آنها حساس هستند، پیشگیری و درمان نمود.

سنگ های اگزالات کلسیم

نژاد های خاص گربه مانند پرشین و هیمالین مستعد ابتلا به این سنگ می باشند. میزان پاسخگویی و در مان دارویی و رژیمی این سنگ بسیار پایین بوده و اغلب موارد برای درمان آن بایستی از روش های مکانیکال و جراحی استفاده نمود. پس از تشخیص و درمان سنگ به دلیل بالا بودن قابلیت عود آن پیشگیری بسیار با اهمیت است. با استفاده از افزایش سدیم غذایی یا استفاده از فرم تر غذاهای کلینیکال مخصوص این مشکل و همچنین تنظیم میزان کلسیم شلاته کننده های آن در ادرار و اگزالات غذا می توان از عود مجدد این سنگ ها پیشگیری نمود.

.سنگهای اگزالات کلسیم

سنگهای اورات و سیستسین

دسته دیگر سنگ های ادراری که رخداد پایین تری داشته و در بسیاری از موارد زمینه ژنتیکی و استعداد نژادی داردند. از جمله نژاد های مستعد، دالمیشن و بولداگ انگلیسی می باشند. اغلب اختلالات متابولیکی مانند عدم توانایی در متابولیسم اورات مشتق از هسته های پورین توسط کبد موجب تشکیل سنگ اورات و کمبود میزان جذب سیستئین می گردد. استفاده از پروتئین های با پورین پایین و قلیایی کردن ادرار از نکاتی است که می-توان جهت پیشگیری و درمان سنگ های اورات مدنظر قرار داد و در عین حال سطوح متوسط پروتئین های با کیفیت بالا و محدود کردن میزان سدیم غذا نیز از تشکیل سنگ های سیستئین پیشگیری می نماید.

سنگهای سیستین

رژیم های درمانی رویال کنین جهت پیشگیری و درمان سنگ های ادراری

با توجه به اهمیت تغذیه و مشکلاتی که در تهیه رژیم غذایی برای این بیماری به صورت خانگی وجود دارد، استفاده از غذای تجاری کاملا بالانس شده همواره یکی از مهم ترین راهکار های پیشگیری و درمان سنگ های ادراری می باشد. رویال کنین به عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید دسته رژیم های درمانی در دنیا، دسته غذای Urinary S/O,Urinary U/C خود را طراحی نموده است.

 

نقش-تغذیه-در-درمان-سنگ-های-ادراری-سگ-ها-و-گربه-ها-2

Urinary S/O

این دسته غذایی حاوی اسیدی کننده های ادرار جهت درمان و پیشگیری از سنگ استروویت، افزایش سدیم غذا که موجب افزایش دریافت آب و در نهایت رقیق سازی ادرار می شود و تنظیم مینرال های تشکیل دهنده هر دوسنگ جهت پیشگیری از عود مجدد سنگ های استروویت می باشد.

Urinary S/O olfactory غذایی با تمامی این ویژگی ها می باشد که علاوه بر تامین تمامی نیاز های گربه ها و خوش خوراکی خاص خود، در پیشگیری و درمان سنگ های استروویت و اگزالات کلسیم موثر عمل می-کند. همچنین با توجه به بد غذایی گربه ها به ویژه در زمان بیماری، رژیم غذایی Urinary S/O olfactory را با پروفایل آروماتیک خاص مشتق از ترکیبات طبیعی طراحی نموده که در عین حال تمامی ویژگی های این دسته غذایی را دارا می باشد.

از سوی دیگر برخی از سنگ ها استروویت در گربه ها درجه عود کنندگی بالاتری داشته و به درمان های معمول پاسخ نمی دهند. به همین جهت رویال کنین غذای Urinary S/O High Dilution خود را ارائه نموده که میزان سدیم بالاتر و تنظیم دقیق تر مینرال ها را دارا می باشند.

Urinary S/O Canine غذایی جهت پیشگیری و درمان سنگ های استروویت و اگزالات بوده که قابلیت استفاده برای تمامی سگ ها در همه سایز ها و نژادهای مختلف بوده و نیازهای تغذیه ای پایه آنها را تأمین می نماید. سگ های زیر 10 کیلوگرم همواره بیش از سایر سگ ها مستعد ابتلا به سنگ ادراری بوده و از طرفی نیازهای خاص خود را دارا می باشند. طراحی خاص کیبل هاو استفاده از ترکیبات پیشگیری کننده ازپلاک های دندانی از جمله ویژگی های خاص این غذا می باشد که در عین دارا بودن خصوصیات اصلی این دسته در غذای Urinary S/O Small dog یافت می شود.

Urinary U/C

سنگ های اورات و سیستئین از جمله سنگ هایی می باشند که برخی نژاد های سگ مانند دالمیشن و بولداگ انگلیسی استعداد ژنتیکی برای ابتلا به آنها را دارا می باشند. از این رو استفاده از رژیم محتوی منابع پروتئینی با پورین پایین و قلیایی کننده ادرار نقش مهمی در پیشگیری و درمان این سنگ ها دارا می-باشد. رویال کنین تمامی این تمهیدات را در غذای Urinary U/C خود مد نظر قرار داده است.

  • منبع: ماهنامه نسخه حیوانات
برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *