نکات عمومی نگهداری از سگ ها

سگ ها در حدود 12000 تا 25000 سال قبل اهلی شدند. از آن زمان تا کنون انسان بیش از 400 نژاد مختلف سگ رو در کنار خود پرورش داده است. برای نگهداری از سگ ها باید به نکاتی توجه داشت که در ادامه به طور خلاصه شرح داده خواهد شد.

هزینه نگهداری

هزینه سالیانه نگهداری از یک سگ نژاد کوچک شامل غذا، خدمات دامپزشکی، اسباب بازیها، گرومینگ و … می باشد. البته این هزینه ها جدااز هزینه هائی چون عقیم سازی حیوان و تجهیزاتی چون لانه، باکس حمل، قلاده، و … است! نکته مهم در نگهداری از یک سگ این است که در ابتدا اطمینان حاصل کنید که توانائی نگهداری و تأمین هزینه های مربوطه را دارید و سپس اقدام به درآوردن حیوان بکنید.

نکات مرتبط با تغذیه

  • توله های بین 4 تا 12 هفته نیاز به چهار وعده غذائی در روز دارند.
  • توله های 3 تا 6 ماهه نیاز به سه وعده غذائی در روز دارند.
  • توله هائی که در طیف سنی شش ماه تا یکسال هستند را با دو وعده غذائی تغذیه کنید.
  • زمانی که سگ شما به یک سالگی می رسد و اولین تولدش را سالگرد می گیرید، معمولا یک وعده غذا در روز کافی است.
  • برای برخی از سگ ها از جمله سگ های نژاد بزرگ و آنهایی که مستعد نفخ هستند، بهتر این است که دو بار در روز و با حجم کمتری تغذیه شوند.

 

نکات-عمومی-نگهداری-از-سگ-ها-2

معمولا غذاهای خشک با کیفیت مناسب، جیره متعادل و مناسبی از عناصر مورد نیاز رو برای سگ بالغ تأمین می کنند. می توان آن را با کمی آب، آب گوشت یا غذاهای کنسروی مخصوص سگها مخلوط کرد. ممکن است سگ شما به پنیر، تخم مرغ پخته شده، میوه و یا سبزیجات علاقه داشته باشد در چنین مواردی، در مجموع این ترکیبات نمی بایست بیش از ده درصد از حجم غذائی روزانه حیوان را اشغال کنند.
توله ها می بایست با غذای خشک با کیفیت بالا و مخصوص توله ها تغذیه شوند. ضروری است از دادن غذای خودتان به آنها جدا اجتناب کنید زیرا منجر به اختلالات مربوط به کمبود مینرالها، ویتامینها، مشکلات دندانی و استخوانها و یا چاقی بیش از حد می شود. همچنین منجر به بد عادت شدن حیوان در استفاده از غذای افراد می گردد. آب تمیز و تازه همواره می بایست در دسترس سگ قرار گیرد و ظرف غذا و اب حیوان مرتب شسته شود.

لانه

سگ شما به یک مکان گرم و آرام و تمیز جهت استراحت نیاز دارد. لازم است که یک جای خواب برای سگ خود تهیه کنید یا خودتان یک جای خواب چوبی برایش یسازید. حتما در جای خواب حیوان یک بالش یا یک پتوی تمیز بگذارید و آن را هر چند وقت یکبار بشوئید و از تمیز بودنشان همواره اطمینان خاطر داشته باشید. چنانچه سگ شما اغلب اوقات در بیرون از منزل نگهداری می شود، پناهگاهی به دور از آفتاب و با آب فراوان و خنک در تابستان و فضائی گرم و خشک و سر پوشیده در زمستان برای او در بیرون از منزل تعبیه کنید.

آموزش

داشتن یک سگ خوب تربیت شده موهبتی بزرگ به شمار می آید. ضروری است دستور های اساسی را به حیوانتان خوب آوزش دهید. مفاهیمی چون بنشین، بایست، بیا، آرام باش، رها کن، بایست، و … . داشتن چنین آموزش هائی به بهبود روابط بین شما و سگتان و اطرافیان کمک می کند. چنانچه سگ شما توله است، در سریع ترین زمان ممکن آموزش اورا شروع کنید. از تکه های کوچک جهت جایزه و پاداش در آموزشها استفاده کنید.همواره در محیط های عمومی و اجتماع به سگتان قلاده و لید ببندید و جهت حضور در اجتماع مطمئن باشید که حیوانتان حرف شنوی لازم از دستوراتان را پیدا کرده است و هر زمان صدایش کنید به سمتتان خواهد آمد. سگی که حرف شنوی ندارد و یا هنوز آموزش کامل نیست یا خشن و وحشی است جهت حضور در اجتماع آماده نیست.

سلامتی

به طور معمول هر 3 ماه یکبار لازم است سگتان را جهت چکاپ و سالیانه یکبار هم برای آزمایش خون و بیوشیمیایی و .. نزد دکتر دامپزشک ببرید. همچنین در مواقع رخداد بیماری و جراحت، مراجعه به دکتر دامپزشک اجتناب پذیر خواهد بود.

نکات-عمومی-نگهداری-از-سگ-ها-3

بهداشت دندانها

بسیاری از صاحبان سگها از بوی بد دهان حیوان خود شکایت دارند. حضور بوی بد دهان به عنوان یک اندیکاتور هشدار دهنده محسوب می شود که سگ شما نیاز به چکاپ دندانپزشکی دارد. پلاکهای دندانی که توسط بکتریها ایجاد می شوند باعث استشمام بوی ناخوشایند دهان می شوند. بعد از انجام جرم گیری و درمانهای تکنیکی مربوطه، جهت سلامت دندانها و لثه نیاز به مسواک زدن مرتب و نیز تغذیه شدن توسط غذاهای خشک مخصوص (دنتال) می باشد. شما می توانید دندانهای سگتان را با خمیردندان مخصوص مسواک کنید.
برخی از نژادهای سگها مستعد ابتلا به بیماریهای پریودنتال هستند. جرم های دندانی می توانند منجر به ایجاد عفونت بین دندان ها و لثه شوند و شرایط دردناکی را برای حیوان ایجاد می کند که ممکن است به از دست دادن دندان و یا پخش شدن عفونت در بدن منجر شود. در صورت لزوم جرم گیری برنامه ریزی شده و توسط دکتر دامپزشک می توند از برنامه های روتین کنترل سلامتی حیوانتان در نظر گرفته شود.

تنفس بدبو

استشمام بوی نامناسب از بازدم حیوان در صورتیکه مربوط به مشکلات دندانی باشد و همچنین در صورتیکه به موقع رسیدگی شود منجر ه عواقب وخیم خواهد شد ولی حضور برخی بوها ممکن است به عنوان اندیکاسیونی برای وقوع مشکلات جدی محسوب شود؛ مشکلات کبدی یا موارد روده ای می-توانند باعث ایجاد بوی نامطبوع و تند تنفسی شوند در حالیکه اسشمام بوی شیرین یا میوه ای می تواند مربوط به موارد دیابتیک باشد.
چنانچه هوای تنفسی سگ شما بوئی شبیه آمونیاک یا اوره دارد، احتمال رخداد بیماریهای کلیوی وجود دارد. هر زمان متوجه بوی نامطبوع تنفسی حیوانتان شدید به حظور علائمی چون از دست دادن اشتها، استفراغ، کاهش وزن، افسردگی یا دپرشن، نوشیدن بیش از معمول آب، تکرر ادرار و … توجه کنید و سریعا برنامه مراجعه به دامپزشک را ترتیب دهید.

نکات-عمومی-نگهداری-از-سگ-ها-4

کنه و جرب

در آب و هوای گرم و البته فصول گرم، به طور روزانه بدن سگ خود از لحاظ حضور کک و کنه بررسی کنید.
جهت پیشگیری و کنترل کک، کنه و جرب راه هایی مانند استفاده از قلاده ضد کک و کنه و … وجود دارد که می توانید با مشورت با دکتر دامپزشک برای حیوان خانگی خود از آنها استفاده کنید.

مسمومیت

از انجام هر گونه درمان خود سرانه و بدون دستور دکتر دامپزشک بر روی حیوانات خودداری کنید. به عنوان مثال آیا می دانید که دادن یک قرص معمولی ایبوپروفن می تواند منجر به زخم معده در یک سگ 5 کیلویی شود؟ دقت کنید هرگونه سم جونده کش را از دسترس حیوان خود دور نگه دارید. اگر مشکوک هستید که سگ شما ماده ای سمی را مصرف کرده است باید سریعا با دکتر دامپزشک تماس بگیرید.

عقیم سازی

سگها می بایست در سن مناسب (حدود 6 ماهگی) عقیم شوند. بهتر است در حدود سن شش ماهگی عقیم شوند. عقیم کردن حیوان ماده قبل از بلوغ ریسک ابتلا به تومورهای پستانی را کاهش می دهد این تومورها در سنین بالاتر در سگهای ماده بسیار رایج هستند.
همچنین ریسک ابتلا به عفونت های رحمی و پیومتر را نیز کاهش می دهد. عفونتهای پیوتر نیز در سنین بالاتر در ماده ها رایج هستند و در صورت وقوع نیاز به انجام جراحی و درمانهای سنگین دارند. عقیم سازسی حیوانات نر، خطر ابتلا به بیماریهای بیضه و پروستات را کاهش می دهد.

واکسیناسیون

توله ها می بایستبا یک واکسن پلی والان در سنین مشخصی واکسینه شوند وسپس به صورت سالیانه تکرارش رادر یک درز دریافت کنند.این واکسن سگها را در مقابل بیماریهای دیستمپر، هپاتیت عفونی، لپتوسپیروز، پاور ویروس، و پارا آنفولانزا، حفاظت می کند. برنامه واکسیناسیون را از دامپزشک سوال کنید. براساس تفاوت درقوانین کشورهای مختلف در مورد واکسیناسیون هاری برنامه های متفاوتی اعمال می شود. در ایران واکسیناسیون علیه هاری به طور سالیانه تکرار می شود.

نکات-عمومی-نگهداری-از-سگ-ها-5

کرم ها

سگها به طور معمول در معرض ابتلا به کرم ها وسایر انگل های گوارشی هستند. کرم هائی که در روده حیوانات میتلا زندگی می کنند، تخم های ریز میکروسکوپی تولید می کنند که به راحتی از طریق مدفوع دفع می شوند و به سایر سگها منتقل می شوند. اغلب توله سگها، حتی آنهائی که از مادران سالم متولد می-شوندناقل کرم های گرد یا
کرم های قلابدار هستند. جهت پیشگیری لازم است طبق برنامه ای که دکتر دامپزشک برای سگ شما معین می کند، پیش بروید.
لیست تجهیزات ضروری مورد نیاز سگها
 ظرف غذا
 ظرف آب
 غذای خشک با کیفیت مخصوص سگها
 اسباب بازی، اسباب بازی و باز هم بیشتر اسباب بازی!!! که شامل انواع وسایل بازی و جویدنی های ایمن برای حیوان می باشد
 لوازم بهداشتی شامل: شانه و برس، مسواک، ژل دندان مخصوص سگ و …
 قلاده که حاوی تگ مشخصات حیوان و صاحب آن نیز می باشد
 قلاده گردنی و متری
 باکس مخصوص حمل سگ
 جای خواب یا لانه به همراه با زیرانداز یا پتوی گرم یا حوله
لیست مواردی که نباید به سگها داده شود
 نوشابه های الکلی
 شکلات
 قهوه
 کشمش و انگور
 غذاهای خراب وکپک زده
 پیاز، سیر و پیازچه
 استخوان مرغ
 نمک وغذاهای شور
 برگ گوجه فرنگی، ساقه میوه ها و میوه های کال و نارس
مدفوع سگ با پوپ اسکوپر برداشته شود
همیشه هنگام پیاده روی حتما سگ خود را با قلاده بیرون ببرید. چنانچه حیوان شما در محوظه اطراف منزل و یا حیاط همسایگان یا پیاده رو یا هرجای عمومی دیگر دفع مدفوع داشت حتما آن را با پوپ اسکوپر مخصوص برداشته و محل را تمیز کنید.

  • منبع: ماهنامه نسخه حیوانات
برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *