پستانداران دریایی

چندین میلیون سال پیش، حیوانات نخستین از دریاها به طرف خشکی حرکت کردند تا در خشکی ساکن شوند. در نهایت، تغییرات آب و هوایی و جغرافیایی جهان، برخی از پستانداران را قانع کرد که دوباره به دریا بازگردند. از همان زمان این حیوانات تکامل یافتند که به طور کامل به محیط زیست­شان سازگار شوند.

بیشتر این حیوانات شامل گروهی هستند که به عنوان آببازسانان شناخته می­شوند که شامل دلفین­ ها و نهنگ­ ها هستند. گروه اصلی دیگر پستانداران دریایی متعلق به خانواده خوک­ های دریایی هستند که خوک­ های آبی و شیرهای دریایی را شامل می ­شوند. با تنفس از هوا و غواصی، آببازسانان می ­توانند نفس­شان را به مدت غیرقابل تصوری نگه دارند. آنها حیوانات صلح­جویی بوده و کاملا باهوش هستند.

بعضی از بزرگ­ترین مغزهای جهان پستاندارن در اقیانوس­های یافت می­شود. این حیوانات توانایی قابل توجهی در برقراری ارتباط و یادگیری نشان داده­ اند. آنها زنگی طبیعی خود را در گروه های خانوادگی نزدیک به هم سپری می­کنند تا از بچه­ هایشان و از همدیگر مواظبت کنند. طنین و انعکاس آوازها و نغمه­ های آنها می­تواند تا مایل­ ها زیر امواج دریا شنیده شود.

شرم­آور است که بشر بسیاری از این حیوانات عظیم ­الجثه و با شکوه را شکار کرده تا به آستانه انقراض برسند. در پارک­های دریایی سراسر جهان، سفیران آنها با کمک به ما برای شناخت بهتر این حیوانات به حفظ حیات آنها کمک می­کنند.

در زیر فهرستی از مشهورترین پستانداران دریایی آورده شده است.

دلفین بینی بطری شکل اقیانوس اطلس

نام انگلیسی: Atlantic Bottlenose Dolphin

نام علمی: (Tursiops melaena)

شاید دلفین بینی بطری شکل از مشهورترین پستانداران دریایی باشد. طبیعت لطیف و مهربان، آنها را محبوب دل های انسان کرده است. این حیوانات فوق­ العاده، در حقیقت برای نجات انسان از خطر شناخته شده اند. آنها حیوانات باهوش و بامغزی به اندازه مغز انسان هستند. برخی دانشمندان معتقدند که آنها دارای توانایی های یادگیری مهارت ­های پیچیده برقراری ارتباط هستند.

Atlantic Bottlenose Dolphin

دلفین خالدار اقیانوس اطلس

نام انگلیسی: Atlantic Spotted Dolphin

نام علمی: (Stenella fontails)

دلفین خالدار اقیانوس اطلس بسیار شبیه به دلفین بینی بطری شکل است به جز اینکه خال­ ها و لکه­ های قابل توجهی روی بدن خود دارد. آنها عموماً تا اندازه­ای کوچکتر از عموزاده­ های خود هستند و همانند تمام دلفین ­ها در گروه­ های خانوادگی نزدیک به هم حرکت می­کنند.

نهنگ خلبان

نام انگلیسی: Pilot Whale

نام علمی: (Globicephala melaena)

نهنگ خلبان عضو کوچکی از خانواده نهنگ ­ها است. طولی در حدود 3 متر دارد. شاید آنها بیشتر به خاطر توده­ های تابنده که در آن تمام اعضای خانواده این حیوانات در یک تلاش آشکار در ساحل دریا مبادرت به خودکشی می­کنند مشهور باشند. دلیل این رفتار تاکنون مشخص نشده است.

Pilot Whale

نهنگ قاتل

نام انگلیسی: Killer Whale

نام علمی: (Orcinus orca)

نهنگ قاتل یک حیوان بسیار باهوش و خیلی معاشر است و جاذبه خاصی در بیشتر پارک­های دریایی دارد. هنگام شکار برای غذا، نهنگ ­های قاتل به صورت گروهی با همدیگر فعالیت می­کنند. آنها حتی به طور موقت برای صید یکی از غذاهای مورد علاقه­ شان که همان شیر دریایی است خودشان را به ساحل دریا می­اندازند.

Killer Whale

نهنگ گوژپشت

نام انگلیسی: Humpback Whale

نام علمی: (Megaptera novaeangliae)

نهنگ گوژپشت حیوان بزرگی است و تا طول 18 متر رشد می­کند. این حیوانات عظیم­ الجثه در آستانه انقراض نسل قرار داشتند ولی با حمایت­ های انجام شده اکنون شروع به ازدیاد نسل کرده ­اند. آنها از پلانکتون تغذیه می­کنند و شاید به خاطر آواز سحرآمیزشان که تا چند صد مایل زیر دریا قابل شنیدن است خیلی مشهور باشند.

Humpback Whale

نهنگ خاکستری اقیانوس آرام

نام انگلیسی: Pacific Gray Whale

نام علمی: (Eschrichtius robustus)

نهنگ ­های خاکستری جزو نهنگ­ های بزرگ جثه هستند و غالباً در حال شنا در طول سواحل غربی آمریکا مشاهده می­شوند. آنها به مدت طولانی در معرض خطر انقراض بودند تا اینکه با تمهیداتی از شکار بی­رویه نجات یافتند. آنها تا طول 15 متر رشد می­کنند و اغلب به صورت پوشیده شده با تکه­ ها و پلاک­ هایی از صدف­ های پوزه بلند (بارناکل) دیده می ­شوند.

Pacific Gray Whale

گاو دریایی

نام علمی: (Trichechus manatus)

گاوهای دریایی موجودات دلپذیر و صلح جویی هستند. آنها از گیاهان آبزی تغذیه می­کنند. ساکن آبراهه­ ها و سواحل فلوریدا هستند و سایر گونه­ های آنها نیز در اقیانوس هند و خلیج مکزیک یافت می­شوند. آنها موجودات آرام و تنبلی هستند و به دلیل وجود قایقران­ ها بی ­دقت در معرض خطر انقراض نسل قرار دارند. بیشتر گاوهای دریایی دارای زخم­ های ناشی از موتور قایق در روی پشت­شان هستند.

Trichechus manatus

شیر دریایی کالیفرنیایی

نام انگلیسی: California Sea Lion

نام علمی: (Zalophus Californianus)

شیرهای دریایی شاید از شناخته شده ­ترین اعضای خانواده خوک­ های دریایی باشند. آنها ساکن ساحل غربی ایالات متحده آمریکا و کانادا هستند. این حیوانات در خشکی ناآزموده و خام هستند ولی زیر آب رقص ­های هنری دلپذیری از آنها مشاهده می­شود. آنها می­توانند تا 330 متر در عمق آب غواصی کنند و به طور اولیه از ماهی­ ها و ماهی­ های مرکب تغذیه می­کنند.

سمور دریایی

نام انگلیسی: Sea Otter

نام علمی: (Enhydra lutris)

این حیوانات جذاب به دلیل شکار برای استفاده از خز آنها در آستانه انقراض بودند ولی امروزه مورد حفاظت قرارگرفته ­اند. آنها ساکن آب­ های ساحلی غرب ایالات متحده آمریکا هستند و اغلب به حالت دراز کشیده بروی پشت و در حال خوردن غذای مورد علاقه ­شان یعنی سخت پوستان مشاهده می شوند.

Sea Otter

 

 

  • منبع : ماهنامه نسخه حیوانات

برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *